Az események tükrében Altfatter Tamás prefektus a hét elején a belügyminisztériumi szervekkel folytatott munkamegbeszélés során egy vegyes bizottság felállítását kérte, melynek feladata a megyénk területén működő fürdők és szabad vízi strandok ellenőrzése, ezen belül is az üzemeltetésre és fürdőzésre vonatkozó szabályok betartásának vizsgálata lesz.
A vegyes bizottság július 19-én, azaz hétfőn kezdi meg a munkát - derül ki a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Őrség friss bejegyzéséből. A őrség a közösségi oldalán közzétett posztban arról tájékoztatott, hogy ők elsősorban a környezetvédelmi és az egészségügyi szabályok betartását fogják vizsgálni.
Néhány jótanács a biztonságos strandolás érdekében:
- Gyengén úszók csak sekély vízben fürödjenek!
- Ne fürödjön közvetlenül étkezés után, teli gyomorral!
- Alkohol, gyógyszer vagy kábítószer által befolyásolt állapotban tartózkodjon a fürdőzéstől!
- Napozás után testét zuhanyozással, vagy más módon hűtse le, felhevült testtel soha ne menjen a vízbe!
- Lehetőség szerint ismerje meg a fürdésre igénybe venni kívánt vízterület sajátosságait, mederviszonyait, tájékozódjon a várható időjárásról és a segélykérés módjairól!
- Szív- és érrendszeri-, légző-, továbbá mozgásszervi betegségben szenvedők egyedül soha ne fürödjenek!
- Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt (gumicsónak, gumimatrac), azon lehetőleg ne aludjon el!
- Az úszóeszközök (vízi bicikli, gumimatrac, illetve más felfújható eszköz) használata szintén fürdésnek minősül, így ezek használatára is a fürdés szabályai vonatkoznak.
- Fürdőzők közelében úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék.
- Gumimatrac, vízi bicikli használata során felhevült testtel nem szabad vízbe ugrani, és ne ugorjanak a vízbe anélkül, hogy előzetesen nem győződtek meg a meder mélységéről. Fejes-ugrás a sekély vízbe súlyos sérülést okozhat!
- A szélben elsodródott fürdőeszközök, felfújható vízi játékeszközök után ne ússzanak, mert életüket veszélyeztetik, ha ezt mégis megteszik és elsodródnak, maradjanak a felfújható eszközön, míg a segítség megérkezik, és ne hagyják el azt!
- Ha fázik, remeg a vízben, azonnal menjen ki a partra és törölközzön, vagy szárítkozzon meg!
- Ismeretlen helyen ne ugorjon vízbe, ugyanis a vízfelszín alatt található és nem látható kövek, cölöpök, karók és egyéb tárgyak maradandó csigolya- és gerincsérülést, rosszabb esetben akár halált is okozhatnak!
- Ha hínáros vízen kell átúszni, akkor azt a lehető legkisebb mozdulatokkal tegye!
- Ha az örvény lehúzza, ne kapálózzon, a lélegzetét visszatartva várja meg, míg az örvény ereje érezhetően csökken és ússzon a felszínre!
- Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy mentő-gallér használata. Biztonságos a megfelelő méretű, nyakgallérral rendelkező mentőmellény
- Gyermeket még a vízparton sem hagyunk felügyelet nélkül!
- Gyermek és ifjúsági csoportok esetén a csoport vezetőjének a fürdőzők létszámának megfelelő számú, úszni tudó és a vízi mentésben jártas felnőtt személyekből figyelő és mentőőrséget kell állítania.
- Tizennégy éven aluli gyermekek felnőtt felügyelete nélkül lehetőleg ne használjanak vízi biciklit. Arról még felügyelet mellett se ugorjanak, vagy csússzanak a vízbe!
- Vizek mellé akkor megyünk, ha jó az idő, de könnyen el is romolhat, sok esetben nagyon gyorsan. Nagyon fontos figyelni a viharjelzéseket és kijönni a vízből az első jelzésre!